Epidemiológusok és aeroszol-szakértők nyári figyelmeztetése után már az Amerikai Járványmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is hivatalosan elismerték, hogy COVID-19 vírus nem csupán cseppfertőzéssel, hanem légi úton is terjed.
A koronavírus alapvetően kétféle módon terjedhet: cseppfertőzéssel, mikrocseppek útján, illetve légi úton, aeroszol részecskék segítségével. A mikrocseppek olyan 300 mikrométernél nagyobb váladékszemcsék, amelyek jellemzően köhögéssel vagy tüsszentéssel kerülnek a levegőbe. A mikrocseppek 2 méteren és néhány másodpercen belül lehullanak a földre, ahol már nem jelentenek különösebb kockázatot, így a mikrocseppes fertőzés kockázata hatékonyan csökkenthető a megfelelő távolságtartással és maszkviseléssel. A mikrocseppek mellett azonban az emberek jóval kisebb, 100 mikrométernél kisebb részecskéket is kibocsátanak légzés vagy beszéd közben, amelyek jóval kisebb méretüknél fogva nem hullanak le a földre rövid úton, hanem akár órákig is a levegőben lebeghetnek és 2 méternél sokkal messzebbre is eljuthatnak. Ha egy zárt helyiség szellőzése nem megfelelő és huzamosabb időt tölt ott egy fertőzött személy, akkor az adott helyiség levegőjében néhány óra alatt olyannyira megnőhet a fertőző részecskék koncentrációja, hogy sem a maszkviselés, sem a távolságtartás nem jelent elegendő védelmet a fertőződés ellen.
2020 júliusában több mint 200 aeroszol-biológus és egyéb kutató hívta fel a WHO figyelmét a vírus légi úton való terjedésének kockázataira.
Az El Pais cikke kiemeli egy egyesült államokbeli templomi énekkórus esetét, amely illusztrálja az aeroszolos fertőzés veszélyeit. A Washington államban próbáló énekkórus létszámát ugyan elővigyázatosságból 120-ról 61-re csökkentették, ügyeltek a távolságtartásra és gondoskodtak a megfelelő higiéniai feltételekről, ugyanakkor a kórus tagjai a próbák során nem hordtak maszkot, hosszabb időt töltöttek együtt egy zárt térben és a próbák helyszínének szellőzése elégtelen volt. Mindössze egy fertőzött személy volt a kórusban, azonban ő 2,5 óra leforgása alatt a kórus további 53 tagját fertőzte meg. A fertőzöttek között olyanok is akadtak, akik az eredeti fertőzött személytől 14 méterre ültek. A szakemberek szerint az ilyen esetek csak a vírus légi úton történő terjedésével magyarázhatóak, mivel 2 méternél nagyobb távolságra csak a mikrocseppeknél kisebb és könnyebb aeroszolok juthattak el.
Mivel minden egyes kibocsátott mikrocseppre 1200 aeroszol jut, ezért sokkal valószínűbb, hogy valaki az aeroszolok által, légi úton fertőződjön meg és a védekező intézkedéseknek is leginkább a vírus légi úton történő terjedésének megakadályozására kellene összpontosítania – emelte ki epidemiológusok és aeroszol-szakértők egy csoportja a Science folyóiratnak írt levelükben.
José Luis Jiménez professzor és csapata a Coloradói Egyetemen kidolgoztak egy számítógépes szimulációs eszközt a Covid-19 vírus légi úton történő terjedésének modellezésére (Covid Airborne Transmission Estimator). Eszerint, ha a fent említett énekkórus tagjai maszkot viseltek volna, akkor a résztvevők 87%-a helyett csak a 44%-uk fertőződött volna meg, ha pedig a maszkviselés mellett a próbák időtartamát is rövidítették volna és a helyiség szellőzése is biztosított lett volna, akkor 53 énekes helyett csupán ketten fertőződtek volna meg.
Az El Pais cikkében a szerzők a fenti CATE szimulátor segítségével több tipikusnak mondható helyszín (bár, iskola, otthoni összejövetel) esetében is interaktív ábrákkal szemléltették a fertőzés terjedésének mértékét attól függően, hogy az adott szituációban az emberek milyen óvintézkedéseket tesznek. A maszk és az egy légtérben töltött idő minden esetben csökkentette a fertőzés kockázatát, azonban, ha általános óvintézkedések (maszk, távolságtartás, zárt térben töltött idő csökkentése) mellett a helyiség levegőjének megfelelő szellőztetését is figyelembe vették, akkor a fertőzés kockázata szinte nullára csökkent.
Az eddig is ismert óvintézkedések – maszkviselés, rendszeres kézmosás, gyakran érintett felületek fertőtlenítése, zsúfolt helyek kerülése – mellett Jimenez professzor, a CDC szakértői és a Yale Egyetem kutatói is külön felhívják a figyelmet a beltéri levegőminőség és a zárt terek megfelelő szellőztetésének fontosságára.
(Források: El Pais, Washington Post, 444)
Noha gyakori szellőztetéssel eloszlathatóak a zárt helyiségekben lebegő fertőző részecskék, egyrészt a hideg időben ez kevésbé praktikus, másrészt a kinti levegővel együtt a fűtésből, a járművek kipufogóiból, az üzemek és erőművek kéményeiből, valamint az egyéb forrásokból származó légszennyező anyagokat – pl. a polleneket – is beengedjük a lakásba. Ha a lakás kihűtése és a PM 2.5 légszennyező részecskék beáramlása nélkül szeretnél otthonodban vagy a munkahelyeden egészséges, biztonságos levegőt teremteni, akkor a legjobb megoldás, ha beszerzel egy minőségi légtisztítót.
A Therapy Air®iOn tanúsítottan hatékony a legapróbb részecskék, úgy, mint a finom por, baktériumok, penészgombák és vírusok kiválasztásában. Az utóbbi csoportnál főleg az úgynevezett cseppfertőzés útján terjedő típusokat szűri ki, mint például a SARS-CoV-2 koronavírus.
A Therapy Air®iOn segítségével tisztított, negatív ionokkal dúsított levegőt vihetsz otthonodba és vállalkozásod tereibe.
A Therapy Air®iOn 1,2 millió negatív iont generál köbcentiméterenként.
A Therapy Air®iOn-ra 10 ÉV JÓTÁLLÁST vállalunk.